wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of IRAN

"سال تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین"

افزایش سهم بهره‌مندی آحاد مردم از منافع ارز ترجیحی با اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور:

 

افزایش سهم بهره‌مندی آحاد مردم از منافع ارز ترجیحی با اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها

 

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: طرح مردمی سازی یارانه ها با انتقال منافع ارز ترجیحی از گروه اندک و حداقلی حلقه های اول در تولید کالا و خدمات، به آحاد مردم به عنوان حلقه آخر خریدار و مصرف کننده کالا و خدمات، می تواند خاصیت زیانبار رانت و فساد زایی آن را از بین ببرد و سهم بهره‌مندی مردم از منافع آن بیشتر شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در شورای هماهنگی مدیران و کارشناسان، در جلسه تدوین دستورالعمل سهم بری دانش از تولید در کشاورزی، گفت: دولت در اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها به دنبال اعمال مدیریت و استفاده صحیح از منابع ارزی کشور و حذف زمینه های رانت و فسادزایی و ناکارآمدی تخصیص ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی می باشد و در این طرح، ارز ترجیحی حذف نمی شود بلکه اجرای صحیح تخصیص منابع ارز به ملت مد نظر می باشد.

وی اظهارداشت: فضا و ساختار رانتی به طور طبیعی از بین برنده فرصت های کارآفرینی، مولد و نوآورانه است و بیشتر مستعد ایجاد فرصت های غیرمولد و سودجویانه است چرا که در بستر رانتی، انگیزه ها و منابع به سمت فعالیت‌های غیر بهره ورانه گرایش و هدایت می شوند.

وی ضمن اشاره به آثار مثبت ایجاد فضای رقابتی برای کل جامعه ناشی از بازنگری شیوه تخصیص ارز، شرایط جدید را برای بخش کشاورزی و تولید، فضای فرصت آفرین ترسیم کرد و اظهار داشت: در شرایط تخصیص ارز ترجیحی به کالاها، فرصت های زیادی از بخش کشاورزی سلب گردید از جمله پیامدهای منفی آن، سرکوب کشاورزی از طریق قیمت گذاری دستوری به بهانه تثبیت قیمت ها و نیز ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی به سبب استفاده از ارز ترجیحی در فرآیند تولید آن بوده است.

شاهرخ رمضان نژاد عدم بهره مندی کشاورزی کشور از مزایای بهره وری به عنوان یکی از عوامل رشد و توسعه کشاورزی را در نتیجه ارز ترجیحی از دیگر زیان های کشاورزی و کشاورزان برشمرد که فرصت های زیادی را از کشاورزی سلب و موجب عقب نگه داشتگی می شود.

وی افزود: کاهش توان رقابت پذیری در بخش کشاورزی از دیگر مشکلات ارز ترجیحی برای کشاورزی است که در بلند مدت آسیب های جدی به بخش کشاورزی کشور وارد می‌کند.

رییس سازمان مرکزی مردمی سازی یارانه ها را برای بخش کشاورزی فرصت آفرین دانست و گفت: این طرح به ویژه برای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان نهادی دانشی و تخصصی فرصت ارزشمندی فراهم کرده است، به طوری که در همین آغاز کار دولت سیزدهم موضوعات مهمی نظیر پاداش بهره وری، یارانه دانش و فناوری و یارانه کاشت محصولات راهبردی را در دستور کار قرار داده است که می تواند زمینه حضور و نقش آفرینی سازمان و اعضای آن را در جهت ارتقای بهره وری طرح های مرتبط، فراهم نماید.

وی در پایان، اثربخشی و کارآمدی طرح های ملی و بزرگ در کشور را منوط به اجرای صحیح و همراهی و مشارکت آحاد مردم برشمرد و خواستار همراهی و مشارکت جامعه تخصصی کشاورزی با اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها شد.

 

ادامه مطلب...

امضای تفاهم نامه همکاری فیمابین شرکت شهرک های کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

در راستای توسعه شهرک های کشاورزی با اولویت بخش خصوصی انجام شد:

امضای تفاهم نامه همکاری فیمابین شرکت شهرک های کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

در راستای توسعه شهرک های کشاورزی با اولویت بخش خصوصی، تفاهم نامه همکاری فیمابین شرکت شهرک های کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور امضاء و مبادله شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، انجام امور اجرایی، ایجاد وحدت رویه، اعمال نظارت، تسهیل و تسریع صدور مجوز واحدهای مستقر در شهرک های کشاورزی، هدف مهم این تفاهم نامه می باشد.

استفاده از ظرفیت های قانونی سازمان نظام مهندسی کشاورزی در صدور و ابطال مجوز واحدهای تولیدی، استفاده از توان فنی و تخصصی سازمان نظام مهندسی در زمینه ارائه خدمات مهندسی، نظارت فنی، ارائه مشاوره های فنی برای واحدهای تولیدی مستقر در شهرک ها، از جمله مهمترین موضوعات همکاری تعیین شده در این تفاهم دوجانبه می باشد.

ادامه مطلب...

سازمان امور امور اراضی در برخورد با تخلفات محکم برخورد کند

وزیر جهادکشاورزی در جلسه قرارگاه ملی صدور اسناد و حفظ کاربری اراضی کشاورزی:

سازمان امور امور اراضی در برخورد با تخلفات محکم برخورد کند

وزیر جهادکشاورزی گفت: سازمان امور امور اراضی در برخورد با تخلفات محکم برخورد کند به طوری که هر متخلفی متوجه شود که هیچگونه مسامحه‌ای برای هیچ فردی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، وزیر جهادکشاورزی در جلسه قرارگاه ملی صدور اسناد و حفظ کاربری اراضی کشاورزی اظهار داشت: در مناطق بحرانی مانند شهریار تهران پایش برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی باید با دقت بیشتری انجام ‌شود.

وی تصریح کرد: برای اثرگذاری بیشتر اقدامات؛ گزارش‌های قرارگاه صدور اسناد و حفظ کاربری اراضی کشاورزی به معاون اول رئیس جمهور نیز داده می‌شود تا به همه استان‌ها اعلام شود.

دکتر ساداتی نژاد گفت: وضعیت مشاوران املاک غیرمجاز باید تعیین تکلیف شود و همچنین جلساتی برای توجیه و آموزش مشاوران املاک رسمی برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی برگزار شود، زیرا این بخش نقش مهمی در حفظ کاربری اراضی کشاورزی دارد.

وزیر جهادکشاورزی افزود: باید با این سایت‌های غیرمجاز برخورد شود که به طور علنی درباره تغییر کاربری اراضی کشاورزی تبلیغ می‌کنند.

وی بیان داشت: همانطورکه دستگاه های نظارتی اقدامات مناسبی برای جلوگیری از فعالیت سایت‌های اعلام نرخ ارز داشتند، در زمینه جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیز می‌توانند با این سایت‌ها مقابله کنند.

ادامه مطلب...

فرازهایی از سخنرانی نوروزی (1401) مقام معظم رهبری در باب کشاورزی

کشاورزی دانش بنیان
فرازهایی از سخنرانی نوروزی (1401) مقام معظم رهبری در باب کشاورزی

اولویت، محصولات راهبردی است
البته بنده نمی گویم هندوانه یا مثلا فرض کنید که سبزی و گوجه و این حرفها نکاریم؛ همه‌ی اینها لازم است، لکن ما بایستی از این امکاناتی که در کشور وجود دارد، در درجه‌ی اول مواد غذایی مهم و اساسی، کالاهای اساسی را [تولید کنیم]؛ بایستی بیشترین امکان کشور را از اینها بتوانیم تهیّه کنیم.

بخش کشاورزی، جزو وابسته ترین بخش های کشور است
بخش کشاورزی ما متأسفانه جزو وابسته‌ترین بخشهای کشور به واردات است؛ جزو وابسته‌ترین بخشهای کشور به واردات بخش کشاورزی است؛ و بیش از حد [هم] هست؛ که این حتما بایستی تعدیل بشود.

مبارزه با منفعت طلبان کار سختی است
مبارزه با این وابستگی هم خیلی کار سختی است؛ چون عده‌ای از این واردات موادّ کشاورزی از خارج، منافع بسیار بزرگی دارند؛ می‌ایستند. [اما] باید ایستاد، یعنی کار سختی است اما این کار سخت را حتما بایستی انجام بدهند.

شرکت های دانش‌بنیان در کشاورزی باید افزایش پیدا کند
تعداد شرکت های دانش‌بنیان در مقایسه‌ی با نیازهای کشور کم است و باید افزایش پیدا کند، بخصوص در زمینه‌ی کشاورزی و البتّه در همه‌ی زمینه‌های دیگر؛ مسئولان باید همّت کنند و همّت مسئولان هم به این است که حمایت کنند.

مهم‌ترین امکانات، نیروی انسانی است
بله توسعه شرکت های دانش بنیان امکانات لازم دارد لکن مهم‌ترین امکانات، نیروی انسانی است؛ ما از لحاظ نیروی انسانی خیلی دستمان باز است. تعداد زیادی‌ از عناصر تحصیل‌کرده‌های سطح بالای ما، یک درصد بالایی از کسانی که تحصیل‌کرده‌های سطح بالا هستند، در رشته‌های غیرتحصیلی خودشان مشغول کارند؛ چرا؟ می توان اینها را در آن رشته‌های خودشان مشغول کار کرد، به اینها کمک کرد، پشتیبانی کرد تا بتوانند شرکتهای دانش‌بنیان را تشکیل بدهند.

اشتغال‌آفرینی با شرکت های دانش‌بنیان به دست خواهد آمد
اشتغال‌آفرینی با همین شرکتهای دانش‌بنیان به دست خواهد آمد؛ یعنی اگر ما به معنای واقعی کلمه بتوانیم این شرکتها را تولید کنیم و به وجود بیاوریم که در این زمینه دچار خطاهایی که گاهی در گذشته شده‌اند نشویم، اشتغال هم زیاد خواهد شد.

به‌کارگیری دانش در مسئله‌ی کشاورزی یک ضرورت است
اگر ما در کشاورزی، شرکت های دانش‌بنیان را افزایش بدهیم و دانش را در مسئله‌ی کشاورزی به‌کارگیری کنیم، می توانیم در امر اصلاح بذر، آبیاری نوین، شیوه‌های جدید تولید، بهره‌وری بهتر از آب و خاک، می توانیم حداکثر استفاده را بکنیم، بهره‌وری‌مان را افزایش بدهیم و اینها را اصلاح کنیم.

آثار و نتایج کشاورزی دانش بنیان
وقتی که در کشاورزی توانستیم این پیشرفت ها را به وجود بیاوریم و تحول جدی ایجاد بکنیم، این موجب می شود که اولاً امنیت غذایی کشور حاصل بشود؛ ثانیاً درآمد کشاورزان افزایش پیدا کند؛ خیلی خوب است که درآمد کشاورزان ما افزایش پیدا بکند و به کشاورزی دلگرم بشوند و ادامه بدهند، [که این] محصول فوق‌العاده باارزشی است؛ همچنین معضل کمبود آب را می شود حل کرد.

ادامه مطلب...

نظارت بر اجرای دستورالعمل ابلاغی وزیر جهادکشاورزی با اهتمام بیشتر نسبت به عملیاتی نمودن سامانه برخط گزارش دهي و ثبت فرآيند توليد

در ابلاغیه رییس سازمان مرکزی به واحدهای استانی تأکید شد:
نظارت بر اجرای دستورالعمل ابلاغی وزیر جهادکشاورزی با اهتمام بیشتر نسبت به عملیاتی نمودن سامانه برخط گزارش دهي و ثبت فرآيند توليد

رییس سازمان مرکزی در ابلاغیه ای به واحدهای استانی، نسبت به اجرای دقیق وظیفه محوله مبنی بر نظارت بر اجرای دستورالعمل نظارت بر تولید و ارتقای سلامت محصولات گیاهی (ابلاغی وزیر جهادکشاورزی) از طریق اهتمام بیشتر نسبت به عملیاتی نمودن سامانه برخط گزارش دهي و ثبت فرآيند توليد و ساماندهی دانش آموختگان برای حضور در عرصه های تولیدی تأکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در ابلاغیه شاهرخ رمضان نژاد به واحدهای استانی آمده است: با عنایت به این که نظارت بر اجرای دستورالعمل نظارت بر تولید و ارتقای سلامت محصولات گیاهی به این سازمان واگذار شده است، لذا پیرو راه اندازی سامانه " برخط گزارش دهي و ثبت فرايند توليد " در راستای انجام رسالت این سازمان در مهندسي سازي فرآيند توليد و نظارت بر وظايف مسئولين فني در اجرا، كنترل و رعايت شاخص ها، معيارها و موازين علمي و فني در سرمايه گذاري و توليد محصولات گیاهی؛ لازم است در استمرار اقدامات گذشته و با اهتمام و جدیت بیش از پیش، نسبت به عملیاتی نمودن سامانه فوق و ساماندهی دانش آموختگان برای حضور در عرصه های تولیدی، در چارچوب دستورالعمل فوق اقدام نمایید.

ادامه مطلب...

دستورالعمل نظارت بر تولید و ارتقای سلامت محصولات گیاهی

توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد:
دستورالعمل نظارت بر تولید و ارتقای سلامت محصولات گیاهی


دستورالعمل نظارت بر تولید و ارتقای سلامت محصولات گیاهی توسط وزیر جهاد کشاورزی برای اجرا به سازمان ها، موسسات و دفاتر مستقل ستادی ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در این ابلاغیه آمده است: به استناد بند دوم "سیاست های کلی سلامت" (ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری)، بند ت ماده (72) قانون برنامه ششم توسعه، ماده (29) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، مصوبات جلسات ۳۹ و 49 قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی و با هدف ارتقای شاخص‌های سلامت، پیشگیری و کاهش مخاطرات و آلودگی های تهدید کننده سلامت در زنجیره محصولات کشاورزی با منشاء گیاهی، دستورالعمل نظارت بر تولید و ارتقای سلامت محصولات گیاهی تدوین شده توسط سازمان حفظ نباتات کشور، برای اجرا ابلاغ می گردد.
بر اساس ابلاغیه وزیر جهادکشاورزی، مسئولیت نظارت بر اجرای دستورالعمل به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظارت عالیه آن نیز به سازمان حفظ نباتات، موسسه تحقیقات آب و خاک، معاونت باغبانی و معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی (حسب وظایف قانونی محوله) محول شده است

ادامه مطلب...

دعوت از صاحبان ایده و نوآفرین های بخش کشاورزی

توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی انجام می شود:

دعوت از صاحبان ایده و نوآفرین های بخش کشاورزی


سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عنوان سازمانی دانشی، در دوره پنجم فعالیت خود، با رویکردی دانش محور، حمایت و پشتیبانی از نوآوران، کارآفرینان، نوآفرین ها و صاحبان ایده و فعالین امر دانش گستری و انتقال و اشاعه و به کارگیری دانش و فن آوری های جدید در بخش کشاورزی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

بر همین اساس، در سالی که توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی نام گذاری شده است، در استمرار سال های قبل و با تأکید بیشتر، از کلیه صاحبان طرح و ایده های نو و نوآفرین در حوزه‌های مختلف به منظور فراهم آوری زمینه بکارگیری دانش و فناوری های جدید در بخش کشاورزی و دانش بنیان کردن عرصه تولیدات کشاورزی دعوت به عمل می‌آورد.
بدین منظور صاحبان ایده، تکنولوژی و نوآفرین های کشاورزی می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سنم به آدرس www.agrieng.org و یا لینک مستقیم https://www.agrieng.org/component/rsform/form/18-copy-copy درخواست خود را مبنی بر دعوت و حمایت این سازمان از ایده و تکنولوژی مورد نظر ثبت نمایند.

ادامه مطلب...

در فرایند دانش بنیان کردن کشاورزی بکارگیری و استفاده دانش و فناوری های جدید مهمتر از تولید آن است

رییس سازمان مرکزی در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها:

در فرایند دانش بنیان کردن کشاورزی بکارگیری و استفاده دانش و فناوری های جدید مهمتر از تولید آن است

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: در فرایند دانش بنیان کردن کشاورزی، بکارگیری و استفاده از دانش و فناوری های جدید مهمتر از تولید آن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در اولین گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها در سال ۱۴۰۱، ضمن تبریک سال جدید و تبیین شعار سال اظهار داشت: در استمرار برنامه همه ساله این سازمان در دوره پنجم برای تحقق شعار سال و نیز بهره گیری از فرصت نام گذاری جهت نقش آفرینی و استفاده از ظرفیت های اعضای سازمان، نام گذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین"، فرصت مناسبی بری تحقق جهت گیری ها، رویکردها و اهداف سازمان می باشد.

وی تصریح کرد: تأکید سازمان در دوره پنجم فعالیت خود، همواره بر ضرورت انتقال دانش و فناوری های جدید در محیط های کشاورزی به طرق مختلف بوده است، موضوعی که خوشبختانه درکلام مقام معظم رهبری نیز مورد تأکید و توجه قرار گرفته است.

رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی نهادسازی و ظرفیت سازی مناسبی را برای تسریع جریان انتقال دانش و اطلاعات کشاورزی به محیط های تولید انجام داده است که بایستی از این ظرفیت برای تحقق شعار سال به نحو احسنت بهره گرفت.

شاهرخ رمضان نژاد اظهار داشت: برنامه راه اندازی هر دهستان یک مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی برای انتقال و اشاعه دانش در محیط های کشاورزی، توسعه مناسبت جدید طراحی شده از سوی سازمان با عنوان نظام اجرایی سهم بری دانش از تولید در کشاورزی ایران (سدات)، طرح تولید و اشتغال مردم بنیان (تام) و توسعه مراکز انتقال تکنولوژی های نوین و مراکز خدمات پژوهش‌های کاربردی کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی تکلیف همه ارکان سازمان در سطح ستاد و استان ها بوده و توسعه شرکت‌های دانش بنیان کلیه مراکز که در امور دانش و فناوری های جدید با حضور کارشناسان ارشد و دکتری فعالیت می نمایند، مورد تأکید می باشد.

ادامه مطلب...

دانش و سرمایه از پیشران های کشاورزی است

‍ ‍ ‍ رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در نشست مشترک با رییس و هیات مدیره موسسه فن آوری شبکه هوشمند زر کیش:

 

دانش و سرمایه از پیشران های کشاورزی است

 

رئیس سازمان مرکزی گفت: دانش و سرمایه های مردمی از پیشران های بخش کشاورزی است و تسریع جریان ورود سرمايه به بخش کشاورزی لازمه توسعه کشاورزی دانش بنیان می باشد.

 

گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، رئیس سازمان مروزی در نشست مشترک با رییس و هیات مدیره موسسه فن آوری شبکه هوشمند زر کیش، اظهار داشت: روش ها و نهاد های تامین مالی بخش کشاورزی پا به پای سایر بخش های اقتصادی تجدید و توسعه نیافته است و در قیاس با سایر حوزه جامانده و سنتی است.

 

وی افزود: توسعه ابزارهای تامین مالی و سرمایه برای کشاورزی از اولویت ها و سیاست های اصلی وزیر جهاد کشاورزی است و تشکیل قرار گاه تامین مالی و تنوع بخشی به نهاد های تأمین سرمایه فعالیت های کشاورزی، توجه ویژه به آن را موجب شده است.

 

شاهرخ رمضان نژاد تصریح کرد: رمز ارز ها نقش اساسی در گذر از "نظام سنتی تامین سرمایه" به نظام جدید و دیجیتال دارند و می توانند جاماندگی این حوزه را از فرآیند پیشرفت و توسعه جبران کنند.

 

وی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عنوان سازمانی دانشی و با رویکردی دانش محور حمایت و پشتیبانی از نوآوران، کارآفرینان و صاحبان و فعالین رمز ارز و بکارگیری فن آوری های جدید در بخش کشاورزی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است. 

‍ ‍ ‍ 

در این نشست، رییس هیات مدیره شبکه زر کیش گفت: موسسه فن آوری و هوشمند شبکه زر؛ بنیانگذار فن آوری ملی زنجیره بلوک و نخستین واحد رمز پایه بین المللی ایرانی مبتنی دارایی در ایران می باشد.

 

وی اظهار داشت: همکاری مشترک این موسسه با ماهیت مالی و سازمان به عنوان نهاد دانشی می تواند تقویت ورود سرمایه و دانش به کشاورزی، موجب توسعه و تحول در کشاورزی شود.

 

رییس هیات مدیره شبکه زر کیش تصریح کرد: شبکه زر به منظور آشنایی و فرهنگ سازی اعضای سازمان و به مناسبت میلاد با سعادت منجی عالم بشریت و عید نوروز؛ سهمیه ویژه عیدانه واحد رمز پایه "زر" به ارزش ۷ میلیون ریال را به اعضای سازمان تخصیص می دهد.

ادامه مطلب...

پیام نوروزی رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

پیام نوروزی رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

بهاری دیگر برای ایجاد تحول، طراوت و افق های جدید و روشن در راه است. امید به آن که در پرتو مهر بیکران خداوند بخشنده و مهربان، سالی پر خیر و برکت و شکوفایی برای کشور و از جمله کشاورزی رقم بخورد.‌

درسال ۱۴۰۰ با همت، تلاش بی وقفه، همکاری و همدلی همه همکاران و اعضای محترم در سراسر کشور اقدامات ارزشمندی در انتقال و اشاعه دانش به جامعه کشاورزی، آسان سازی سرمایه گذاری و صدور مجوزها و... به انجام رسید که در سال پیش رو نیز انتظار می رود در استمرار "سیاست و راه دانش گستری در محیط کشاورزی" با عمل به  مسئولیت اجتماعی - حرفه ای؛ رسالت خود را در خدمت به کشاورزان، تولید کنندگان، سرمایه گذاران، کارآفرینان و فعالان حوزه "کشاورزی و غذای کشور" و کمک به تحقق اقتدار و امنیت غذایی ایفا نماییم.

آغاز سال جدید و عید باستانی نوروز را به تمامی همکاران و اعضای محترم سازمان در سراسر کشور تبریک و تهنیت عرض می نمایم و از درگاه  خداوند منان سالی پر از شادمانی، سلامتی و سعادتمندی را آرزومندم.

شاهرخ رمضان نژاد
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران

ادامه مطلب...

سنددار کردن اراضی کشاورزی در اولویت وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم است

وزیر جهاد کشاورزی:

سنددار کردن اراضی کشاورزی در اولویت وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم است

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در صورتی که اراضی کشاورزی سنددار نباشند، عملا برنامه‌ریزی نیز در بخش کشاورزی به درستی قابل انجام نیست. به همین منظور سنددار کردن اراضی در اولویت وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم است و شخص یا عاملی نباید مانع تحقق این امر شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور اراضی کشور، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در جلسه قرارگاه ملی صدور اسناد اراضی کشاورزی اظهار داشت: از محورهای پنج‌گانه‌ای که برای فعالیت بخش کشاورزی در دولت سیزدهم مطرح شد صدور اسناد اراضی کشاورزی است که مشکلی قدیمی برای این بخش به حساب می‌آید.

وی افزود: ۳۰ درصد از پرونده‌های قضایی موجود در کشور به دلیل نداشتن سند است؛ قانونگذار در قوانین مربوط، مشخص کرده که با پایان سال ۱۳۹۹ باید تمام اراضی کشاورزی سنددار شوند اما تا به امروز تنها ۴ تا ۵ درصد از این راضی سنددار شده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در صورتی که اراضی کشاورزی سنددار نباشند، عملا برنامه‌ریزی نیز در بخش کشاورزی به درستی قابل انجام نیست. به همین منظور ما معتقدیم که سنددار کردن اراضی در اولویت است و نباید شخص یا عاملی مانع تحقق این امر شود.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: بعد از سنددار کردن اراضی کشاورزی باید به سمت یکپارچه‌سازی آن برویم و حتی مشوق‌های لازم به کشاورزان داده شود که اراضی خود را سنددار کنند.

وی گفت: مشوق‌هایی مانند نهاده های تولید و تجهیزات و سامانه های نوین آبیاری به مدت ۵ سال د راختیار کشاورزانی قرار داد که زمینی خود را با اراضی همجوار خود تجمیع کردند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای سنددار کردن اراضی کشاورزی باید اقداماتی در راستای روان‌سازی صدور اسناد کشاورزی در دستور کار قرا داد, این مهم را می‌توان‌ در دستور کار قرارگاه سنددار کردن اراضی کشاورزی نیز قرار داد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در روز درختکاری امسال به موضوع جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی اشاره کرده‌اند، گفت: این موضوع باید در دستور کار قرارگاه ملی صدور اسناد اراضی کشاورزی قرار گیرد و پیگیری‌ شود.

ادامه مطلب...

پیام رییس سازمان مرکزی به مناسبت روز مهندسی

پیام رییس سازمان مرکزی به مناسبت روز مهندسی

پنجم اسفند به عنوان روز ملی "مهندسی" با هدف برجسته سازی، اهمیت بخشی و توسعه امر مهندسی در کشور نام گذاری شده است.

علوم و دانش مهندسی در  کشاورزی و تولید غذای نسل کنونی و نیز تامین نیاز های غذایی نسل های آینده نقش و اهمیت زیادی دارد.

در اجرا و ایفای این نقش،  مهندسان کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست مسئولیت خطیر و سنگینی برعهده دارند.

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان نهاد متولی جریان "مدیریت دانش، مهندسی و اطلاعات" در کشاورزی؛ سازماندهی، هویت و اعتبار بخشی به حرفه مهندسی کشاورزی را به منظور  گسترش کشاورزیِ مهندسی در اولویت برنامه های خود دارد و به این منظور  انتقال و اشاعه دانش و اطلاعات جدید را از بوسیله  صاحبان دانش کشاورزی پیگیری می نماید.

با تبریک "روز مهندسی"  به جامعه مهندسی کشور به ویژه مهندسان کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست، امیدوارم با برنامه ها و اقدامات فنی و مهندسی، خلاقانه و نوآورانه اعضای محترم و پایبندی به مسئولیت حرفه ای و اجتماعی؛  کشاورزیِ مهندسی در کشور توسعه و گسترش یابد.

شاهرخ رمضان نژاد
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران
پنجم اسفند ۱۴۰۰

ادامه مطلب...

اجرای طرح توليد و اشتغال مردم بنيان (تام)

توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی انجام می شود:

اجرای طرح توليد و اشتغال مردم بنيان (تام)

در راستاي اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر رونق و توسعه کشاورزی و صنایع کوچک روستایی براي بهبود اشتغال، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با رويکردي متفاوت و جديد، طرح توليد و اشتغال مردم بنيان (تام) را با هدف بهره گیری از سرمایه های خرد مردمی (که قابلیت استفاده در پروژه های بزرگ را ندارند) و ايجاد اشتغال مفيد و موثر بر اساس قابليت ها، توانمندي ها و ظرفيت هاي مناطق مختلف کشور، در دستور کار قرار داده است.

ادامه مطلب...

الزام داشتن پروانه اشتغال براي انجام خدمات حرفه اي حوزه محيط زيست

رییس سازمان مرکزی از معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست خواستار شد:


الزام داشتن پروانه اشتغال براي انجام خدمات حرفه اي حوزه محيط زيست

 

رییس سازمان مرکزی با ارسال نامه ای به معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، الزام داشتن پروانه اشتغال براي انجام خدمات حرفه اي در حوزه محيط زيست را خواستار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در نامه خود به دکتر سلاجقه با اشاره به تبصره 1 ماده (16) قانون هوای پاک، آورده است: قانونگذار یکی از عوامل و ابزار پایش و کنترل مستمر آلوگی هوا را، متخصصین محیط زیست تعیین و چنین مقرر داشته است که؛ "تمامي مراكز و واحدهاي متوسط پنجاه نفر به بالا موضوع اين قانون براي انجام امور مربوط به نمونه برداري، اندازه گيري، پايش و كنترل مستمر آلودگي هوا مكلف به ايجاد واحد سلامت، بهداشت و محيط زيست (hse) و به كارگيري متخصص محيط زيست مي باشند."
در بخش دیگیری از این نامه آمده است: به استناد بند (ع) ماده (1) آیین نامه اجرایی مذکور، پروانه اشتغال صادره این سازمان مجوز رسمی فعالیت تخصصی در بخش کشاورزی می باشد و مطابق ماده (2) کلیه شاغلین حرفه ای موظف به اخذ پروانه اشتغال از سازمان می باشند.
همچنین ماده (7) آیین نامه، زمینه های خدمات تخصصی را که انجام آنها توسط مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی مستلزم داشتن پروانه اشتغال است، برشمرده و چنین اشعار داشته است: "مهندسین کشاورزی ومنابع و محیط زیست می توانند در زمینه خدمات تخصصی از قبیل مطالعه، طراحی، اجرا، نظارت بر اجرا، راه اندازی، بهره برداری، کنترل و بازرسی، ارزیابی، تحقیق، تشخیص، مشاوره، اظهار نظر فنی، نظارت بر تولید و خدمات کارشناسی رسمی که در چارچوب معیارهای تخصصی در زمره امور حرفه ای مندرج در گواهی رتبه بندی و پروانه موضوع قانون می باشد فعالیت نمایند".
در نامه رییس سازمان مرکزی به رییس سازمان حفاظت محيط زيست، خواسته شده است تا به کلیه واحدهای موضوع تبصره فوق ابلاغ شود که شرط بکارگیری متخصصین محیط زیست داشتن پروانه اشتغال معتبر از این سازمان بوده و بازرسان و مأمورین آن سازمان این موضوع را کنترل نمایند، تا بدینوسیله امکان نظارت بر حسن انجام کار متخصصین محیط زیست و اثربخشی حضور ایشان برای این سازمان فراهم گردد و از حداکثر ظرفیت قانونی ماده فوق استفاده گردد.

ادامه مطلب...

نشست کارگروه گیاهان دارویی و اشتغال های وابسته

در فرمانداری کوهدشت با حضور مسئولین کشوری و استانی برگزار شد:

 

نشست کارگروه گیاهان دارویی و اشتغال های وابسته 

 

نشست کارگروه گیاهان دارویی و اشتغال های وابسته، با حضور محمدرضا مبلغی، نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، فرماندار کوهدشت، فرماندار رومشکان،رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان، بخشداران، دهیاران و فعالین بخش کشاورزی در محل فرمانداری شهرستان با موضوع بررسی ظرفیت های گیاهان دارویی منطقه برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، در این نشست، ضمن بررسی پتانسل ها و ظرفیت های منطقه در خصوص توسعه کشت گیاهان دارویی، راه کارهای لازم برای برطرف شدن مشکلات مربوطه و توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی به عنوان یکی از موضوعات در توسعه صادرات محصولات غیرنفتی کشور، مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

ادامه مطلب...

بازدید از مرکز توان افزایی و مهارت آموزی رایا کشاورز زاگرس فعال در زمینه آموزش و مشاوره و کشت و کار و صادرات گیاهان دارویی

‍ ‍ در سفر استانی رئیس سازمان مرکزی به استان لرستان انجام شد:

 

 بازدید از مرکز توان افزایی و مهارت آموزی رایا کشاورز زاگرس فعال در زمینه آموزش و مشاوره و کشت و کار و صادرات گیاهان دارویی

 

در جریان سفر استانی رئیس سازمان مرکزی به استان لرستان، با حضور مشاور و مجری طرح ملی گیاهان دارویی، رئیس سازمان نظام مهندسی استان و مسئولین استانی و شهرستانی، از مرکز توان افزایی و مهارت آموزی رایا کشاورز زاگرس فعال در زمینه آموزش و مشاوره و کشت و کار و صادرات گیاهان دارویی بازدید به عمل آمد.

 

رئیس سازمان مرکزی در این بازدید ضمن ابراز خوشحالی در ارتباط با توانمندی این مجموعه، راهکارهای لازم جهت توسعه هر چه بهتر کشت گیاهان دارویی در استان را ارایه و از سازمان نظام استان خواست تا زمینه گسترش آموزش و بالا بردن توان متقاضیان استان را جهت انجام این مهم اقدام نمایند.

 

همچنین دکتر زینلی، مجری طرح ملی گیاهان دارویی ضمن تشکر از فعالیت های این مجموعه، قول داد مساعدت های لازم در خصوص انجام فرآیند صنایع تبدیلی را به جهت توسعه صنعت گیاهان دارویی و راه اندازی اولین بارانداز داروهای گیاهی مساعدت نماید.

 

مرکز یاد شده ضمن ایجاد اشتغال مستقیم برای افراد کم برخوردار جامعه زمینه تولید و صادرات گیاهان دارویی از جمله به لیمو، نعنا فلفلی، بادرنجبویه و همچنین آموزش بهره مندان از این صنعت را فراهم نموده است.

 

این مجموعه توسط دو تن از اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی (دکتر جمشید منصوری و دکتر سید مسلم موسویان از فارغ التحصیلان گیاهپزشکی) مدیریت می شود.

 

شایان ذکر است، این مجموعه طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ به عنوان کارآفرین برتر استان و کشور شناخته شده است.

ادامه مطلب...

الزام داشتن پروانه اشتغال براي انجام خدمات حرفه اي بخش كشاورزي و منابع طبيعي

رییس سازمان مرکزی از معاون امور شهرداري سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور خواستار شد:


الزام داشتن پروانه اشتغال براي انجام خدمات حرفه اي بخش كشاورزي و منابع طبيعي


رییس سازمان مرکزی با ارسال نامه ای به معاون امور شهرداري سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، الزام داشتن پروانه اشتغال براي انجام خدمات حرفه اي بخش كشاورزي و منابع طبيعي را خواستار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در این نامه با اشاره به وظایف و اختیارت سازمان نظام مهندسی کشاورزی در نظام بخشی مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و ساماندهی شاغلین حرفه ای بخش کشاورزی در ارایه خدمات تخصصی به بهره مندان اعم از بخش خصوصی و دولتی، آورده است:
به استناد بند (ع) ماده (1) آیین نامه اجرایی مذکور، پروانه اشتغال صادره این سازمان مجوز رسمی فعالیت تخصصی در بخش کشاورزی می باشد و مطابق ماده (2) کلیه شاغلین حرفه ای موظف به اخذ پروانه اشتغال از سازمان می باشند.
در بخش دیگیری از این نامه آمده است: ماده (7) آیین نامه، زمینه های خدمات تخصصی را که انجام آنها توسط مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی مستلزم داشتن پروانه اشتغال است، برشمرده و چنین اشعار داشته است: "مهندسین کشاورزی ومنابع می توانند در زمینه خدمات تخصصی از قبیل مطالعه، طراحی، اجرا، نظارت بر اجرا، راه اندازی، بهره برداری، کنترل و بازرسی، ارزیابی، تحقیق، تشخیص، مشاوره، اظهار نظر فنی، نظارت بر تولید و خدمات کارشناسی رسمی که در چارچوب معیارهای تخصصی در زمره امور حرفه ای مندرج در گواهی رتبه بندی و پروانه موضوع قانون می باشد فعالیت نمایند.
در این نامه با اشاره به ماده (3) آیین نامه اجرایی این سازمان، تأکید شده است: "دستگاه های دولتی موظفند طرح ها و پروژه ها و نیز انجام فعالیت مشاوره و پیمانکاری موضوع این آیین نامه را صرفا به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای پروانه در زمینه های تخصصی و در حدود صلاحیت و رتبه آنها ارجاع نمایند".
در نامه شاهرخ رمضان نژاد به حسين رجب صلاحي، خواسته شده است تا در بهره مندی از خدمات تخصصی مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی مطابق ماده (3) داشتن پروانه اشتغال معتبر از این سازمان از سوی شخص ارائه دهنده خدمت ملاک عمل قرار گیرد.

ادامه مطلب...

مردمی کردن امور و بهره وری کشاورزی راهکار مناسبی برای توسعه کشاورزی

‍ دیپلماسی استاندار مازندران در تهران:

 

مردمی کردن امور و بهره وری کشاورزی راهکار مناسبی برای توسعه کشاورزی

 

استاندار ‌مازندران در دیدار ریس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: ظرفیت های طبیعی و نیروی انسانی بالایی در سطح استان برای تحقق سیاست های کشاورزی و امنیت غذایی وجود دارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، استاندار مازندران در دیدار با دکتر رمضان نژاد و دکتر عطا اشرفی اصفهانی، مشاور رییس سازمان با تأکید بر ضرورت نگاه علمی و تخصصی به توسعه کشاورزی اظهار داشت: با توجه به اهمیت و جایگاه بخش کشاورزی در برنامه های تحولی و اقتصاد کشور، بهره گیری از دانش و فن آوری های جديد، کاهش هزینه های تولید، افزایش درآمد روستاییان و ارتقای بهره وری کشاورزی می تواند به پایداری و افزایش تولید بیانجامد. 

 

سید محمود حسینی پور، رویکرد سازمان نظام مهندسی کشاورزی در مردمی کردن امور و بهره وری کشاورزی را راهکار مناسبی برای توسعه کشاورزی برشمرد و خواستار اجرای سیاست ها و برنامه سازمان در استان مازندران شد.

 

در این دیدار، رییس سازمان مرکزی ضمن ارائه اهداف و برنامه های سازمان در دوره پنجم، گفت: سازمان نظام مهندسی ضمن تقویت وجهه مردمی و وظیفه مندی خود در قبال جامعه کشاورزی و کشاورزان، برنامه ها و سیاست های خود را برای ارائه خدمات به کشاورزان و کشاورزی طراحی و تدوین کرده است.

 

رییس سازمان مرکزی تأکید کرد: راه پایداری سازمان، ظرفیت سازی و بهره گیری از ظرفیت های ایجاد شده و استفاده بهینه و به موقع از فرصت ها با مشارکت حداکثری بخش خصوصی و همراهی اعضای سازمان می باشد.

 

شاهرخ رمضان نژاد با تأکید بر این که دانش و سرمایه از عوامل پیشران و پیش برنده جهش تولید در بخش کشاورزی می باشند، افزود: این سازمان با الهام از بیانیه گام دوم انقلاب و با اتکای به فرمان رهبری، تمامی برنامه ها، فعالیت ها و اقدامات خود را با اتکای به ظرفیت های مردمی، در این راستا قرار داده است.

 

وی دانش گستری در محیط های کشاورزی را از مهمترین رسالت های این سازمان عنوان کرد و گفت: سازمان نظام مهندسی با هدف نهادسازی و تسریع جریان ورود دانش به محیط های تولیدی، شبکه غیردولتی تحت عنوان مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی را راه اندازی کرده است که ضمن تسهیل امر دانش گستری، در نزدیکترین نقطه به محیط های تولید، خدمات مورد نیاز کشاورزان را ارائه می نماید.

 

در پایان مقرر گردید سیاست های اجرایی طرح تحول کشاورزی استان در بخش خصوصی تدوین و در آینده نزدیک با تشکیل جلسات کارشناسی در استان پیگیری شود.

ادامه مطلب...

توسعه همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی صاحب فناوری برای ورود و اشاعه تکنولوژی های جدید در بخش کشاورزی

رییس سازمان مرکزی در نشست مشترک با مدیرعامل یک شرکت مجارستانی تأکید کرد:

توسعه همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی صاحب فناوری برای ورود و اشاعه تکنولوژی های جدید در بخش کشاورزی

رییس سازمان مرکزی گفت: توسعه همکاری های مشترک با شرکت های بین المللی تولید کننده فناوری برای ورود و اشاعه تکنولوژی های جدید در محیط های تولید کشاورزی یکی از برنامه های تسهیلگری سازمان نظام مهندسی از گسترش فناوری های جدید در کشور می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در این نشست، با شاره به تکالیف سازمان نظام مهندسی در امر اشاعه دانش اظهار داشت: همکاری با شرکت های تولید کننده دانش و فناوری های جدید، با هدف افزایش تولید، افزایش درآمد کشاورزان و حفظ و پایداری محیط زیست از برنامه های این سازمان می باشد.

وی تصریح کرد: در راستای تعهدات بین المللی برای توسعه فناوری در بخش کشاورزی، در چارچوب کنوانسیون های فائو، این آمادگی وجود دارد تا بتوانیم دانش و فناوری های جدید را از کشور مبدأ که دارای عملکرد و اثربخشی بالایی می باشند، در کشور توسعه دهیم.

رمضان نژاد گفت: در همین راستا، سازمان نظام مهندسی ظرفیت سازی مناسبی را از طریق توسعه مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی انجام داده است.

شایان ذکر است در این نشست مشترک، مدیرعامل شرکت مجارستانی فعال در زمینه تولید بذور هیبرید، ضمن استقبال از رویکرد سازمان نظام مهندسی کشاورزی، بر توسعه همکاری های مشترک برای انتقال دانش و تکنولوژی های جدید، تأکید کرد.

ادامه مطلب...

آمادگی سازمان نظام مهندسی کشاورزی برای اجرای فعالیت‌های بهره ور و دریاپایه در منطقه آزاد قشم

در دیدار رییس سازمان مرکزی با مدیر عامل منطقه آزاد قشم تاکید شد:

آمادگی سازمان نظام مهندسی کشاورزی برای اجرای فعالیت‌های بهره ور و دریاپایه در منطقه آزاد قشم

در دیدار رئیس سازمان مرکزی با مدیر عامل منطقه آزاد قشم بر آمادگی سازمان نظام مهندسی کشاورزی برای اجرای فعالیت‌های بهره‌ور، دریا پایه و فناوران در منطقه آزاد قشم تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سنم، در این دیدار دکتر فتح اللهی، مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: با توجه به این که سازمان نظام مهندسی یک نهاد دانشی و مردمی می باشد، انتظار است هم در اجرای طرح‌های نوآورانه و دانش‌بنیان من جمله؛ پرورش آبزیان با فناوری ها و تکنولوژی های جدید و هم در تسهیل صدور مجوزهای مربوطه همراهی لازم را داشته باشد.

ادامه مطلب...

تماس با سازمان

نشانی : تهران - بلوار کشاورز - خیابان برادران شهید عبدالله زاده خیابان شهید شهرستمی (شقایق) پلاک 2
کدپستی : 1415631169
تلفن تماس : 9 - 02188969977
شماره فکس : 02188952146

آمار بازدید

مرکز دانلود

ثبت شکایات، انتقادات و پیشنهادات

گالری تصاویر

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.